kiedy wymienić patelnię

Kiedy wymienić patelnię?

0 komentarze

Patelnie, zaraz obok garnków, należą do jednych z najczęściej używanych akcesoriów kuchennych. Korzystamy z nich praktycznie codziennie, przygotowując różne posiłki. Nic więc dziwnego, że po pewnym czasie mogą już nie być zdatne do użytku. Na żywotność patelni wpływa wiele czynników, m.in. materiał wykonania i jego jakość, a także sposób naszego korzystania ze sprzętu. Kiedy wymienić patelnię i jak stwierdzić, czy można ją jeszcze wykorzystywać do przygotowywania potraw? Sprawdź!

Po czym poznać, że patelnia jest zużyta?

Warto kontrolować stan wszystkich sprzętów kuchennych, aby móc w porę wymienić je na nowe. Kiedy wymienić patelnię? Odpowiadając najprościej: kiedy tylko zauważysz uszkodzenie. Nie chodzi tutaj np. o nieznaczne uszczerbienie rączki - to może nie mieć większego wpływu na jej użytkowanie. Jednak jeśli zobaczysz, że powierzchnia patelni jest uszkodzona, powinien to być dla ciebie alarmujący sygnał. 

W wyniku intensywnego użytkowania, mogą pojawić się różne usterki. Czasami zdarza się, że powierzchnia zaczyna w jednym miejscu puchnąć lub odwarstwiać się, może też przypalić się z naszej winy - wtedy również nie będzie już sprawnym sprzętem. Jednak zdecydowanie najczęściej dochodzi do zarysowania powierzchni i zdarcia jej warstwy w konkretnych miejscach.

Kiedy wymienić patelnię teflonową?

Już jakiś czas temu rozpoczęła się dyskusja na temat szkodliwości patelni teflonowych. Jej powodem był kwas perfluorooktanowy, który miał wydzielać się z tego typu patelni. Mimo tego, że wciąż nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia w tym temacie, z pewnością wpłynął on na to, że zaczęto mówić o konieczności wymiany patelni teflonowych. 

Kiedy wymienić patelnię teflonową? Najlepiej zrobić to wtedy, gdy zauważymy, że teflon zaczyna odchodzić od powierzchni. Dotyczy to nie tylko patelni, ale także innych teflonowych akcesoriów, jak garnki czy tostery. Widać wyraźną tendencję, między żywotnością patelni, a jej jakością - w przypadku tańszych produktów, wykonanych z niskiej jakości materiałów, powierzchnia może się uszkodzić już nawet po kilkunastu użyciach. 

Jeśli chcesz, aby twoja patelnia była w dobrym stanie jak najdłużej, nie dotykaj jej powierzchni sztućcami - zamiast tego do mieszania wybieraj np. drewnianą szpatułkę. Pozwoli to choć w pewnym stopniu zapobiec uszkodzeniom, jednak po pewnym czasie i tak patelnia może się zużyć.

kiedy wymienić patelnię

Wymieniaj patelnie nie tylko dla twojego zdrowia

Często mówi się o tym, że wymiana patelni jest konieczna dlatego, że jej uszkodzona powierzchnia może tworzyć szkodliwe dla naszego zdrowia substancje. Jest to niewątpliwie ważny argument, przemawiający za wymianą patelni, ale nie jedyny. Warto także wspomnieć o tym, że trudniejsze staje się smażenie na takiej patelni - nieprzywieralna powłoka może stracić swoje właściwości, w efekcie czego potrawy zaczną się przypalać.

Jak tego uniknąć? Pomyśl o tym problemie już wcześniej i postaw na sprzęty wysokiej jakości. Najlepszą żywotnością cieszą się patelnie tytanowe. Wszystko za sprawą tytanowej powłoki, która jest wyjątkowo odporna na wszelkie uszkodzenia. Taki sprzęt może ci posłużyć na długie lata, a problem w postaci tego, kiedy wyrzucić patelnię, nie będzie cię dotyczył.

Gdzie wyrzucić patelnię?

Jeśli już podejmiesz decyzję, że nadszedł czas na wymianę patelni na nową, pozostaje jeszcze kwestia, co zrobić z tą starą. Gdzie wyrzucić patelnię? Według zaleceń dotyczących segregacji, zużyte patelnie powinno się wrzucać do żółtego pojemnika, przeznaczonego na metal i tworzywa sztuczne. Jeśli masz taką możliwość, dobrą praktyką będzie oddzielenie elementów plastikowych, np. uchwytów, i wyrzucenie ich osobno. Nie jest to jednak koniecznością.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Polecane przepisy

Kategorie