Nie masz tradycyjnego grilla, a zależy Ci na osiągnięciu tego samego efektu, kiedy przyrządzasz wybrane dania? Brak urządzenia nie musi wcale oznaczać rezygnacji z przyjemności grillowania! Skorzystaj z dostępnych w domu sprzętów — dzięki różnym technikom i narzędziom możesz bez przeszkód cieszyć się smakiem grillowanych potraw bez użycia grilla. Przeczytaj więcej o tym, jak grillować w piekarniku i na patelni.

Jak grillować bez grilla? Poznaj przydatne wskazówki

Chcesz zaskoczyć bliskich i przyjaciół wyjątkowym smakiem grillowanych potraw, ale nie masz sprzętu? A może lubisz kulinarne eksperymenty i zastanawiasz się, jak urozmaicić swój codzienny jadłospis? Sprawdź, jakie metody i narzędzia wykorzystać, żeby przygotować potrawy jak z grilla.

1. Wybierz odpowiednią patelnię

Aby osiągnąć pożądany smak potraw z grilla na patelni, zacznij od wyboru odpowiedniej patelni grillowej z charakterystycznymi rowkami. To właśnie one nie tylko nadadzą przyrządzonym przez Ciebie potrawom charakterystyczne grillowe ślady, ale sprawią też, że nadmiar tłuszczu będzie spływał na boki. Dzięki temu używanie patelni grillowej jest polecane osobom, które szukają zdrowszej alternatywy dla klasycznego grilla. Jaki rodzaj patelni wybrać? Możesz zdecydować się na opcję żeliwną, aluminiową lub ze stali nierdzewnej. Wszystko zależy od tego, jakie masz preferencje i potrzeby.

2. Zwróć uwagę na technikę grillowania

Zanim rozpoczniesz grillowanie, musisz odpowiednio rozgrzać patelnię. Powinna być gorąca, zanim umieścisz na niej mięso lub warzywa, co zagwarantuje szybkie uszczelnienie soków wewnątrz potrawy. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością oleju – dosłownie minimalna ilość wystarczy do tego, aby składniki nie przywierały. Mięso i warzywa grillujemy przez kilka minut z każdej strony, aż do uzyskania pożądanych śladów i stopnia upieczenia.

3. Przygotuj piekarnik

Jak grillować w piekarniku? Zanim rozpoczniesz właściwy etap przygotowań, włącz w urządzeniu funkcję grilla (na niektórych piekarnikach jest oznaczona symbolem ostro zakończonej fali). Dzięki temu uruchomisz intensywne działanie górnego palnika. Piekarnik powinien być odpowiednio rozgrzany — zwykle zajmuje to od 5 do 10 minut, w zależności od indywidualnej mocy urządzenia. 

4. Wykorzystaj ruszt

Aby przygotować w piekarniku potrawy niczym z tradycyjnego grilla, szczególnie ważne jest użycie rusztu, który umożliwia cyrkulację powietrza wokół grillowanych produktów. Przekłada się to na uzyskanie efektu równomiernego przyczepienia składników z każdej strony. Umieść jena ruszcie, najlepiej wykorzystując blachę wyłożoną folią aluminiową — będziesz mieć mniej pracy podczas późniejszego sprzątania.

5. Dostosuj czas i technikę do produktów

Czas grillowania jest uzależniony od rodzaju i wielkości produktów, jakich potrzebujesz. Mięso i większe warzywa najczęściej wymagają mniej więcej od 10 do 15 minut grillowania z każdej strony. Pamiętaj, aby nie otwierać zbyt często piekarnika — może to spowodować szybką utratę wysokiej temperatury, która jest niezbędna dla udanego grillowania. 

Podsumowanie

Chcesz wzmocnić smak grillowanych potraw? Postaw na odpowiednią marynatę — produkty na bazie oleju, ziół, czosnku i przypraw świetnie nadają się zarówno do grillowania na patelni, jak i piekarniku. Grillowanie bez grilla jest dużo prostsze, niż pozornie może się wydawać. Szukasz odpowiednich narzędzi do rozpoczęcia swojej przygody z grillowaniem w domu? Zerknij na naszą ofertę patelni grillowych i wybierz idealny model. Pamiętaj, żeby uzupełnić swój zestaw profesjonalnymi akcesoriami, które przydadzą się podczas niejednego kulinarnego szaleństwa.