Smażenie ryb, razem z pieczeniem w piekarniku, zdecydowanie jest najpopularniejszą formą ich przyrządzania. Święta zbliżają się wielkimi krokami, więc zapewne w swoich kulinarnych planach masz m.in. smażenie karpia. Jeśli zastanawiasz się, jak smażyć ryby w odpowiedni sposób, ten artykuł jest dla Ciebie! Rozprawimy się z odpadającą panierką, intensywnym zapachem utrzymującym się po smażeniu i kilkoma innymi błędami, które wielu z nas nieświadomie popełnia. Zapraszamy do lektury!

Jak smażyć ryby? O tym musisz wiedzieć

Zaczniemy od kilku uniwersalnych wskazówek, o których każdy powinien pamiętać. Niezależnie od tego, jaką rybę wybierzesz, przed smażeniem kluczowe będzie jej oczyszczenie i osuszenie. Każda ryba przed położeniem na patelni powinna być umyta w zimnej wodzie i osuszona dokładnie ręcznikiem papierowym. Inaczej na patelni ryba będzie „strzelać”, a panierka się nie utrzyma.

Jak postępować z rybą mrożoną?

Mrożona ryba przed smażeniem powinna być w 100% rozmrożona, dlatego najlepiej wyjąć ją z zamrażarki dzień przed i wstawić do lodówki. Ryba puści sporo wody, dlatego najlepiej ją rozmrażać np. na sitku ułożonym nad głębokim talerzem czy miską. Porządnie rozmrożoną rybę również przemywamy i osuszamy ręcznikiem papierowym przed smażeniem.

Co z intensywnym zapachem w trakcie i po smażeniu?

Często smażenie ryby kojarzy nam się z nieprzyjemnym zapachem, który na długo utrzymuje się w domu, a zwłaszcza w kuchni. Można temu zaradzić! Przed smażeniem i panierowaniem możesz intensywnie skropić rybę cytryną, dzięki czemu będzie bardziej soczysta i uwolni mniej zapachu. Alternatywą jest też moczenie ryby w mleku na godzinę przed smażeniem (należy pamiętać o wysuszeniu), lub dodanie gałązek 

rozmarynu na patelnię. Rozmaryn zniweluje zapach i nada rybie ziołowego aromatu.

Panierka a ryba ze skórą — wskazówki dotyczące smażenia

Panierowaną, chrupiącą rybę uwielbiają niemal wszyscy! Co zrobić, aby ryba faktycznie była chrupiąca, a panierka nie odpadała? Kluczowe będzie odpowiednie przygotowanie, czyli oczyszczenie ryby z łusek i osuszenie ręcznikiem papierowym. Druga kwestia to patelnia. Najlepiej sprawdzą się patelnie z nieprzywierającą powłoką 

i niezniszczonym dnem. Ryby najlepiej smażyć na oleju, który powinien być mocno rozgrzany. Dlaczego? Zimny olej wchłonie w panierkę i sprawi, że ryba będzie 

bardzo tłusta, a panierka odpadnie. Najlepiej zrobić test, wrzucając odrobinę mąki na patelnię. Gdy zobaczymy, że skwierczy, to będzie to znak, że można już na patelnię wrzucać rybę. 

Panierka może być różna — niektórzy lubią smażyć rybę obtoczoną jedynie w mące, a inni z kolei w sposób klasyczny, z mąką, jajkiem i bułką tartą. Alternatywą jest także smażenie ryby obtoczonej w cieście przypominającym ciasto na naleśniki. Niezależnie od tego, jaką panierkę ty najbardziej lubisz, pamiętaj, aby dokładnie zapanierować całą rybę. Ryb nie powinno się też smażyć pod przykryciem — zawsze odkryta patelnia! 

A jak smażyć rybę ze skórą? Postępujemy tak samo, czyli osuszamy rybę i kładziemy ją najpierw na patelni od strony skóry. Pozwalamy się jej przysmażyć przez 5-7 minut i dopiero wtedy obracamy na drugą stronę.

Jak smażyć ryby w kostkach?

Smażenie ryby podzielonej na dzwonka czy jeszcze mniejsze kawałki w zasadzie nie różni się za wiele od smażenia ryby w większych częściach. To, o czym warto pamiętać, to odpowiednie ułożenie ryb na patelni. Czasami przy rybie w kostkach kusi nas, aby wrzucić więcej kawałków na całą patelnię, żeby przyspieszyć cały proces. Jednak w takiej sytuacji, ryby nie będą równomiernie usmażone, dlatego warto zachować odstęp między kawałkami na patelni.

Podsumowanie

Aby uzyskać efekt soczystej ryby w chrupiącej panierce, należy zastosować kilka prostych trików, o których wspominamy w artykule! Stosując się do tych wskazówek, możesz mieć pewność, że ryba wyjdzie pysznie. Udanego smażenia!