Każdy miłośnik smażonych potraw doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w przygotowaniu tego typu posiłków ma patelnia, na której odbywa się smażenie. Warto jednak podkreślić, że trzeba dbać nie tylko o wierzch patelni, ale również i o jej spód. W jaki sposób zatem wyczyścić przypalony tłuszcz, oraz inne zanieczyszczenia, które nagromadziły się na spodzie patelni, aby nie uszkodzić sprzętu? Na szczęście znamy odpowiedź na to pytanie!

Cztery sposoby na to, jak wyczyścić przypalony tłuszcz ze spodu patelni

Jest wiele sposobów na to, jak wyczyścić patelnię od spodu, nie uszkadzając jej. Wiele z nich nie wymaga drogich produktów dedykowanych do czyszczenia tego typu powierzchni. Z łatwością można wyczyścić patelnię przy pomocy naturalnych produktów, które na co dzień dostępne są w kuchni.

Jak czyścić spód patelni?

Sposób pierwszy

Patelnie od spodu można wyczyścić za pomocą sody oczyszczonej i wody utlenionej. Wystarczy wykonać specjalną pastę z tych dwóch składników, którą następnie nakłada się na przypalone miejsce i zostawia na nim przez okres około od 30 minut do godziny, aż do wyschnięcia. Po tym czasie można zacząć zeskrobywać całość z patelni za pomocą skrobaczki i szczoteczki do zębów.

Sposób drugi

Patelnię od spodu wyczyścić można za pomocą octu. Kwas zawarty w occie doskonale radzi sobie z usuwaniem tłustych pozostałości na wszelkiego rodzaju powierzchniach. Aby zastosować tę metodę, wystarczy napełnić zlewozmywak, lub inne miejsce, do którego zmieści się patelnia, octem do takiego poziomu, aby patelnia była przykryta w całości, w strategicznych miejscach. Warto zostawić patelnię do namoczenia na około godzinę, a następnie użyć skrobaczki bądź szczoteczki do zębów.

Sposób trzeci

To rozwinięcie sposobu drugiego, ponieważ do wyczyszczenia patelni od spodu używa się nie tylko octu, ale także soli. Ten sposób także zaczyna się od namoczenia przez godzinę spodu patelni w occie, jednak po tym czasie posypuje się patelnię solą i zaczyna się ją czyścić za pomocą czyścika bądź szczoteczki do zębów. Warto w trakcie procesu dodawać soli i jeżeli jest to konieczne to także płynu do mycia naczyń, dzięki któremu powstanie piana.

Sposób czwarty

Mało znany, jednak nadający się na lżejsze zabrudzenia spodu patelni. Może wydawać się dla wielu z Was śmieszny... Ale naprawdę działa! Wystarczy polać zabrudzone miejsce... keczupem, który zmiękczy i podniesie zabrudzenia. Keczup na patelni trzeba jednak zostawić na kilka godzin, najlepiej na całą noc, aby mógł zacząć poprawnie działać.

Jak więc widać, jest wiele sposobów na to, jak wyczyścić patelnię na zewnątrz. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że zawsze warto zapobiegać niż leczyć.

Zmywanie patelni od spodu - sposoby

Jak uniknąć spalonego tłuszczu i innych zabrudzeń na spodzie patelni?

Zdecydowanie warto unikać nagromadzania się spalonego tłuszczu na spodzie patelni. Utrzymanie naczynia w czystości nie jest trudnym zadaniem, wymaga jednak konsekwencji. Jak zatem unikać nawarstwiania się spalonego tłuszczu na patelni?

Po pierwsze, warto myć ją stosunkowo szybko po użyciu – nie tylko z wierzchu, ale też od spodu. Warto także pozwolić, aby patelnia namoczyła się w ciepłej wodzie, wymieszanej z płynem do mycia naczyń, ponieważ dzięki temu, wszelkie świeże zabrudzenia jeszcze łatwiej będą z niej schodzić.

Po drugie: jeżeli będzie trzeba, nie wahaj się użyć skrobaczki lub szorstkiej strony gąbki do mycia naczyń. Dzięki temu na pewno dokładnie zmyjesz każde zabrudzenie, zanim trwale przyczepi się do patelni. :)

Zobacz też inne artykuły na naszym blogu związane z czyszczeniem i używaniem patelni tak, aby służyły nam jak najdłużej: