patelnia wok do czego służy

Patelnia wok - jak używać?

0 komentarze

Jeśli mieliście okazję być kiedyś w azjatyckiej restauracji z otwartą kuchnią, z pewnością widzieliście już patelnię wok w akcji. Byliście pod wrażeniem zwinnego kucharza, który sprawnie żonglował jedzeniem na patelni? Tak, to właśnie na woku dzieją się takie cuda! Ciężko jest sobie wyobrazić jakąkolwiek kuchnię azjatycką, czy to chińską, tajską czy wietnamską, bez użycia woka. To duża, głęboka i solidna patelnia, z rączką lub dwoma uchwytami.

Oryginalne modele pierwszych patelni typu wok były zaokrąglone i stawiano je na węglowych kuchenkach. Obecnie, głównie na potrzeby kuchenek indukcyjnych i elektrycznych, w sklepach głównie widzimy patelnie wok o spłaszczonym dnie. W dzisiejszym artykule podpowiemy wam, jak używać patelnię wok i do czego może się przydać

Krótka instrukcja obsługi woka

Na początek kilka słów o samym zakupie. Jeśli zastanawiasz się, jakiego woka wybrać, kieruj się przede wszystkim materiałem wykonania, nieprzywierającą powierzchnią, a także typem kuchenki, do jakiej będzie pasował. Do rozważenia jest także kwestia wielkości - jeśli przygotowujesz potrawy np. na dwie porcje, nie będzie ci potrzebny wielki wok, ale już na cztery porcje może się przydać większy model.

Zakupy zrobione, patelnia wok już czeka, ale pozostaje pytanie, jak jej używać? Przede wszystkim, na początku patelnia powinna być solidnie nagrzana, dopiero wtedy dodajemy olej i smażymy nasze składniki. Wok ma to do siebie, że jego budowa wpływa na szybkie i równomierne podgrzewanie potraw, więc uważaj na to, aby nie smażyć dania zbyt długo. Potrawy przygotowywane na woku są aromatyczne, chrupiące i soczyste właśnie dlatego, że smażą się w krótkim czasie.

Mieszaj i smaż, czyli stir-fry

Mówiąc o tym, jak używać patelni wok, należy wspomnieć o stir-fry, czyli metodzie smażenia, którą wykorzystuje się właśnie przy korzystaniu z woka. Przygotowując swoje danie, musisz pamiętać o ciągłym mieszaniu. Możesz to robić efektownie jak kucharz ze wspomnianej azjatyckiej restauracji, podrzucając składniki na patelni. Jeśli jednak obawiasz się bałaganu i latającego poza patelnią jedzenia, możesz po prostu mieszać drewnianą szpatułką, a efekt będzie taki sam.

Patelnia wok - do czego służy?

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, do czego służy wok, będzie smażenie. Jednak nie chodzi tutaj np. o smażenie naszego polskiego schabowego, bo zwyczajnie powierzchnia dna będzie za mała. Mowa tutaj o przygotowywaniu dań z kuchni azjatyckiej. Wielkość patelni i jej głębokość pozwalają na równomierne smażenie wielu warzyw, mięsa czy tofu. Oczywiście można go wykorzystać także do duszenia potraw, czy do gotowania na parze. 

Wskazówka: Jeśli przygotowujesz na woku danie z mięsem i warzywami, najpierw podsmaż mięso, następnie zdejmij je z patelni i wrzuć na nią warzywa. Mięso dodaj z powrotem na patelnię już po podsmażeniu warzyw. Dzięki temu, twoje mięso będzie aromatyczne, soczyste i kruche, a nie gumowe z powodu zbyt długiego smażenia.

patelnia wok do czgo

Kilka pomysłów na proste dania z woka

Lista pysznych i aromatycznych potraw, które można przygotować za pomocą woka, prawdopodobnie się nie kończy! Jednak postanowiliśmy podsunąć wam kilka pomysłów na klasyki kuchni azjatyckiej, do których przyrządzenia potrzebny jest wok:

  • Słynny tajski makaron Pad Thai
  • Makarony z mięsem i warzywami w stylu stir-fry
  • Chrupiąca wieprzowina po chińsku na ostro
  • Kurczak generała Tso
  • Curry zielone lub czerwone

Nie bój się eksperymentować! Wok stwarza świetne możliwości do tego, aby mieszać i łączyć ze sobą różne przyprawy, składniki czy sosy. Puść wodze fantazji i poczuj kuchnię azjatycką!

Wok czy patelnia, czyli co wybrać?

Wiele osób zastanawia się, czy kupować patelnię wok, czy może lepiej pozostać przy klasycznych modelach. Tutaj warto sobie zadać pytanie, czy lubisz gotować i co lubisz gotować, czy jesteś otwarty/a na poznawanie nowych smaków i gotowanie potraw kuchni azjatyckiej? Jeśli tak, z pewnością patelnie wok mogą przydać się w twojej kuchni! Jeśli jednak nie chcesz eksperymentować, możesz pozostać przy klasyce i zdecydować się na zwykłe patelnie tytanowe.

Jednak warto pamiętać o tym, że gotowanie z woka jest bardzo zdrowe. Przez szybkość podgrzewania i smażenia potraw, składniki zachowują więcej swoich wartości odżywczych. Do tego ten pyszny, intensywny smak i aromat! Jeśli jeszcze nie testowaliście woka, zdecydowanie warto spróbować.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Polecane przepisy

Kategorie