gotowanie niskociśnieniowe

Gotowanie niskociśnieniowe - czym jest i jakie ma właściwości?

0 komentarze

Jeśli kojarzycie taki typ sprzętu, jak szybkowar, będzie wam zdecydowanie łatwiej zrozumieć, na czym polega gotowanie niskociśnieniowe. Choć popularność szybkowarów obecnie nieco spadła, wciąż wiele osób pamięta liczne zalety przygotowywania w nich potraw. Jak sama nazwa mówi, gotowało się w nich bardzo szybko, bo zapobiegały utracie pary. Jednak ich minusem było to, że otwieranie pokrywy w trakcie gotowania nie było do końca bezpieczne. 

Natomiast gotowanie niskociśnieniowe to innowacyjna metoda gotowania, do której potrzebujemy specjalnych garnków niskociśnieniowych. Metoda ich działania jest podobna do mechanizmu szybkowaru - szczelna pokrywka zatrzymuje parę, dzięki czemu garnek szybciej się nagrzewa. Garnki niskociśnieniowe mają jednak taką przewagę nad szybkowarami, że ich pokrywy posiadają zawór, który wypuszcza nadmiar pary, dzięki czemu są w pełni bezpieczne i wygodne.

Korzyści, jakie niesie ze sobą gotowanie niskociśnieniowe

Gotowanie w garnku niskociśnieniowym wiąże się z kupnem takiego sprzętu, który będzie droższy niż prosty, klasyczny garnek, jednak nie jest to bezsensowny zakup - to inwestycja, która bardzo szybko się zwraca. Dlaczego? Gotowanie niskociśnieniowe niesie ze sobą szereg istotnych korzyści - wpływa zarówno na nasze zdrowie, jak i na czas gotowania, a także oszczędność energii. Poniżej nieco bliżej przyglądamy się każdej z tych zalet.

Zachowaj witaminy z twoich potraw

Jeśli interesujesz się zdrowym odżywianiem z pewnością wiesz, że najzdrowszym sposobem obróbki termicznej dań jest gotowanie na parze. Podobnie jest z gotowaniem niskociśnieniowym - polega ono na tym, że dzięki szczelnej pokrywce garnek nagrzewa się szybko i nie traci pary. To z kolei sprawia, że potrawy gotowane w takim garnku są przygotowane tak, jak na parze.

Dzięki temu, potrawy przygotowane za pomocą gotowania niskociśnieniowego zachowają swoje witaminy, minerały i wartości odżywcze, które normalnie uleciałyby wraz z parą. Skorzysta na tym także smak potraw, który będzie bardziej intensywny i nasycony, a także kolor, zwłaszcza w przypadku gotowanych warzyw.

garnek niskociśnieniowy

Skróć czas gotowania i oszczędź energię

Gotowanie na parze ma to do siebie, że jest stosunkowo długim procesem. Przy pomocy garnków niskociśnieniowych można to łatwo zmienić! Silikonowa uszczelka takiego garnka zatrzymuje parę, czego efektem jest o wiele szybsze nagrzanie się garnka. Uzyskanie szybko wysokiej temperatury sprawia, że możesz skrócić czas gotowania danej potrawy nawet o połowę!

Dodatkowo, gotowanie niskociśnieniowe zużywa zdecydowanie mniej energii, dzięki wspomnianej oszczędności pary. Możesz na tym zaoszczędzić aż 70% energii, która byłaby wykorzystana przy klasycznym gotowaniu.

Gotowanie w garnku niskociśnieniowym Woll Diamond Active

Linia Woll Diamond Active to jedna z najbardziej cenionych serii garnków niskociśnieniowych. Tytanowa powłoka sprawia, że taki garnek niskociśnieniowy posłuży użytkownikowi na lata. Dodatkowo, garnki od marki Woll są kompatybilne z każdym typem kuchenki - sprawdzą się zarówno do gotowania indukcyjnego, jak i na gazie czy kuchence elektrycznej. 

Garnki dostępne w tej serii występują w trzech rozmiarach. Największy z nich, garnek Woll Diamond Active 28 cm, doskonale sprawdzi się do przygotowywania różnych potraw, także tych gotowanych dla dużej grupy osób. Innowacyjna pokrywka z silikonową uszczelką jest stabilna, a jednocześnie łatwo jest ją zdjąć w trakcie gotowania, gdy np. musisz dorzucić przyprawy do przygotowywanej potrawy. Sprawdź metodę gotowania niskociśnieniowego i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać!

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Polecane przepisy

Kategorie