Patelnia typu WOK, choć wynaleziona została w Chinach i tam na początku była wykorzystywana, obecnie jest ulubieńcem wielu kucharzy na całym świecie. Wraz z rozwojem popularności kuchni azjatyckiej, rozpowszechniły się także tamtejsze metody przygotowywania potraw. Mowa tutaj np. o technice stir fry, czyli intensywnego smażenia składników przy jednoczesnym mieszaniu, co daje efekt aromatycznego smaku potraw. To właśnie do dań kuchni azjatyckiej WOK sprawdzi się fenomenalnie! 

Charakterystycznymi cechami WOKa jest jego głębokość i okrągły, zakrzywiony kształt, dzięki któremu patelnia równomiernie rozprowadza ciepło po swojej powierzchni. Na takiej patelni można smażyć, dusić i gotować najróżniejsze potrawy, nie tylko te azjatyckie! Zastanawiasz się, jaką patelnię WOK wybrać? Podpowiadamy!

Na co zwrócić uwagę wybierając patelnię WOK?

Wybór patelni WOK, podobnie jak wszystkich innych sprzętów kuchennych, nie należy do najprostszych. W końcu na rynku znajdziemy setki, jeśli nie tysiące różnych patelni - jak z takiej ilości odsiać te produkty, które raczej się nie sprawdzą? Jak wybrać idealny WOK, dopasowany do twoich potrzeb? Warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kryteriów, o których piszemy poniżej.

Rozmiar patelni, czyli jaka średnica będzie najlepsza

Na pierwszy ogień rozmiar patelni. To, jaka średnica patelni sprawdzi się u ciebie najlepiej, zależy od tego, czy gotujesz na co dzień tylko dla siebie, czy może dla większej liczby osób. Dania na dwie porcje możesz spokojnie przygotować w mniejszym WOKu, który będzie miał zaledwie 20-28 cm. Jeśli jednak chcesz mieć możliwość gotowania na więcej porcji, postaw na nieco większą patelnię. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie bestsellerowa patelnia WOK WOLL Diamond Pro 34 cm, która z pewnością posłuży ci na długie lata.

Materiał wykonania i powłoka

Jeśli już mowa o trwałości, to także istotny element, jeśli chodzi o wybór WOKa. Dlaczego? Smażąc na WOKu zwykle wykorzystujemy do tego bardzo wysokie temperatury, energicznie mieszamy potrawy - to sprawia, że eksploatacja takiej patelni jest naprawdę intensywna. Więc wybierając odpowiedni WOK, postaw na materiały najwyższej jakości, aby mieć pewność, że nie będzie to zakup na chwilę. Postaw na powłokę tytanowo-diamentową lub tytanowo-szafirową. Kilka warstw, niezawodna wytrzymałość, a do tego nieprzywierająca powierzchnia, która ma ogromne znaczenie przy gotowaniu potraw smażonych. Przykładem takiej patelni jest nasz niezawodny WOK WOLL Saphhire 26 cm.

Wygodny uchwyt

Kolejna rzecz to wygodny uchwyt. Po pierwsze, nie powinien się nagrzewać - znamy aż za dobrze to uczucie, gdy garnek jest na tyle gorący, że aby go podnieść musimy zakładać rękawice czy chwytać go przez szmatki. Lepiej oszczędzić sobie tego utrudnienia i wybrać WOK z taką rączką, która będzie miała wstawkę z mosiądzu, dzięki której nie będzie się nagrzewać. Jeśli mowa o wygodzie, warto też wybrać WOK z możliwością odpięcia rączki (np. WOK WOLL Diamond 32 cm). To sposób na zaoszczędzenie miejsca w szafkach czy w lodówce.

Typ kuchenki

Bardzo istotnym kryterium przy wyborze WOKa będzie typ kuchenki, na jakiej można go używać - w końcu taka patelnia, która powstała z myślą tylko o kuchenkach gazowych, nie sprawdzi się nam przy indukcji. Polecamy WOK z dnem nowoczesnego typu, który pasuje do każdego typu kuchenki. Tym sposobem, nawet jeśli zdecydujesz się na remont i wymienisz kuchenkę np. z elektrycznej na indukcyjną, nie będzie potrzeby wymiany patelni.

Jaką patelnię WOK wybrać? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą ci wybrać WOK, o jakim marzysz! Zastanów się, które aspekty funkcjonalności patelni będą dla ciebie najważniejsze i zacznij poszukiwania! Zachęcamy także do sprawdzenia patelni WOK z naszej oferty.