Patelnia beztłuszczowa to niezwykle popularny i jakże praktyczny sprzęt kuchenny, który pozwala na przygotowywanie zdrowych i smacznych potraw (jak sama nazwa wskazuje) bez dodatku tłuszczu. Dzięki temu, że nie wymaga ona smażenia na oleju czy maśle, posiłki przygotowane na takiej patelni są lżejsze i mniej kaloryczne. Jednak wybór, jaką patelnię beztłuszczową wybrać, może być trudny ze względu na różnorodność dostępnych na rynku modeli. Dowiedz się, jakie cechy powinna posiadać dobra patelnia beztłuszczowa oraz na jakie modele warto zwrócić uwagę. 

Czym jest powłoka non-stick?

To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie smażyć potrawy bez konieczności stosowania oleju czy innego rodzaju tłuszczu. Powłoka non-stick, czyli beztłuszczowa, to innowacyjne rozwiązanie stosowane w wielu rodzajach patelni. Jej celem jest minimalizowanie użycia tłuszczu podczas smażenia, co pozwala na przygotowanie zdrowszych i lżejszych potraw, co jest szczególnie ważne dla osób dbających o swoją dietę. Powłoka non-stick charakteryzuje się gładką i nieprzywierającą powierzchnią, co pozwala na łatwe przesuwanie się żywności po patelni, a także bardzo łatwe jej późniejsze czyszczenie. Patelnia do smażenia bez tłuszczu to genialny wynalazek, który każdy powinien mieć w swojej kuchni. 

Patelnia beztłuszczowa, jaką wybrać i czym powinna się charakteryzować?

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oraz ostatecznie zakupie takiej patelni? Po pierwsze, bardzo ważny jest rozmiar patelni — powinna być ona odpowiednia do wielkości twojej kuchenki, na której będzie używana. Po drugie, materiały, z których wykonana jest patelnia, są niezwykle istotne. Patelnie tytanowe są jednym z popularniejszych wyborów, ponieważ charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na zarysowania. Warto także zwrócić uwagę na pokrycie patelni, które może być ceramiczne, teflonowe czy diamentowe. Najlepsza patelnia beztłuszczowa to taka, która oprócz trwałości, zapewnia nam również wygodę użytkowania, taką jak ergonomia uchwytów czy łatwość czyszczenia patelni. 

Jak odpowiednio dbać o patelnię beztłuszczową? 

Dbanie o patelnię beztłuszczową jest kluczowe, aby utrzymać ją w dobrym stanie przez długi czas, tym samym zapewniając sobie smaczne oraz zdrowe posiłki. Przede wszystkim, po każdym użyciu należy dokładnie wyczyścić patelnię, usuwając z niej pozostałości jedzenia oraz nadmiar tłuszczu. Najlepiej użyć do tego łagodnego detergentu i miękkiej gąbki lub ściereczki. Ważne jest, aby nie używać druciaków ani agresywnych detergentów, które mogą uszkodzić powierzchnię patelni, co może być bardzo szkodliwe dla dalszego jej użytkowania. Nie pozostawiaj na patelni resztek jedzenia lub płynów, które mogą zaschnąć i utrudnić jej czyszczenie.

Stosuj się do zaleceń producenta

Należy również pamiętać, że nie wszystkie modele patelni beztłuszczowych są przeznaczone do mycia w zmywarce. Zapoznaj się z instrukcją obsługi i przestrzegaj zaleceń producenta odnośnie do czyszczenia danego modelu, aby patelnia mogła służyć ci jak najdłużej. Pod żadnym pozorem nie powinno się również obracać jedzenia na patelni za pomocą metalowych narzędzi, takich jak widelce czy łopatki, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię patelni. Najlepiej stosować w tym celu plastikowe czy silikonowe narzędzia. W przypadku patelni z pokryciem ceramicznym należy pamiętać, że nie są one odporne na wysokie temperatury, dlatego warto unikać nagrzewania patelni na pełnej mocy. 

Przed zakupem patelni beztłuszczowej warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i wybrać model, który najlepiej spełni twoje oczekiwania. Na rynku dostępne są przeróżne warianty różniące się wielkością, materiałem wykonania oraz rodzajem powłoki non-stick, a nawet kształtem! 

Zastanawiasz się, jak dbać o patelnie, by się nie rysowała? Więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu!