Pałki (podudzia) z kurczaka na warzywach
Wszyscy kochają przepisy, dzięki którym kubki smakowe zaczynają szaleć. A jeśli przygotowanie nie wymaga wiele pracy? To już luksus. :) Taki jest ten przepis na pałki z kurczaka pieczone na warzywach - nie jest pracochłonny, a efektem jest genialne danie jednogarnkowe. Przy pomocy dużej brytfanny Woll można przygotować sporą porcję obiadu dla rodziny czy przyjaciół i to zarówno w piekarniku, jak i na płycie indukcyjnej. Grube dno i specjalna powłoka dają gwarancję odpowiedniego rozprowadzania ciepła i braku przypaleń.
Pyszne, aromatyczne pałki z kurczaka pieczone na warzywach to również danie pożywne i zdrowe. Z powodzeniem można je podawać dzieciom (polecam wtedy mniej ostrych przypraw i doprawianie porcji dla dorosłych już na talerzu).
Tego typu dania to mój sposób na drugi ciepły posiłek, gdy przyjmuję gości. Przygotowuję je wcześniej, a do piekarnika wstawiam, gdy zjemy zupę i pierwsze danie. Dzięki temu za około dwie godziny podaję kolejne na stół - gorące i świeże, nie podgrzewane ;)
Pieczone podudzia z kurczaka z warzywami - składniki:
- 10-13 pałek z kurczaka (podudzia)
- 1,30 kg ziemniaków
- 600 g fasolki szparagowej
- 150 g groszku cukrowego
- 2 papryki czerwone
- 1 papryka żółta
- 4 pomidory
- 5 ząbków czosnku
- 2 czerwone cebule
Przyprawy:
- 2-3 gałązki świeżego rozmarynu
- 4 łyżki ziół prowansalskich
- 3 łyżki słodkiej papryki
- 1 płaska łyżka ostrej papryki
- 1 łyżka soli
- kolorowy pieprz do smaku
Dodatkowo:
- 100 g masła
- 1 litr bulionu (lub nawet samej wody)
- 2 łyżki przyprawy do kurczaka
Marynata przed pieczeniem:
- woda
- 2 łyżki soli
- 1 łyżka pieprzu
- 3 łyżki ciemnego sosu sojowego
- 1 łyżka ziół prowansalskich
- Marynata/sos w trakcie pieczenia:
- 2 łyżki miodu
- 3 łyżki keczupu
- 2 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżka musztardy
- 2 łyżki oleju z pestek dyni
Sposób przygotowania kurczaka
Pałki z kurczaka oczyszczamy pod bieżącą wodą i wkładamy do garnka lub miski. Zalewamy wodą (tak, by były pod powierzchnią), dodajemy resztę składników marynaty, mieszamy i chłodzimy w lodówce minimum 2 godziny (najlepiej przez całą noc).
Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę, papryki pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w paseczki. Fasolkę myjemy, odcinamy końcówki, można ją podzielić na mniejsze części lub zostawić w całości. Groszek płuczemy, czosnek obieramy. Pomidory kroimy w ćwiartki (lub mniejsze kawałki), a cebule w plastry lub półksiężyce.
Do brytfanny przekładamy warzywa, wsypujemy przyprawy i całość mieszamy. Wlewamy bulion (woda też się sprawdzi) i ponownie mieszamy.
Na warzywach układamy zamarynowane i osuszone ręcznikiem papierowym pałki kurczaka. Pomiędzy pałkami układamy kawałki masła. Następnie mięso posypujemy przyprawą do kurczaka.
Przygotowujemy sos do pieczenia: wszystkie składniki dokładnie ze sobą łączymy.
Dajcie znać w komentarzach, jak sprawdził się dla Was nasz przepis na pieczone podudzia z kurczaka na warzywach! Wypróbujcie również inne nasze dania, takie jak: sałatka z makaronem razowym czy pad thai z kurczakiem.