Niewątpliwie, z punktu widzenia dietetyka, najbardziej zalecaną przeze mnie formą przyrządzania potraw jest gotowanie na parze. Nie jest to jedna z najpopularniejszych technik obróbki termicznej, zdecydowanie wypiera ją smażenie, pieczenie i gotowanie w wodzie. Dlaczego tak się dzieje? Często wydaje nam się, że potrawy gotowane na parze są bez smaku, a same parowary zajmują dużo miejsca, długo się je czyści i są drogie. Niestety, z częścią tych zarzutów muszę się zgodzić. Sama posiadam parowar i gotowanie w nim sprawia mi przyjemność, o ile potrawa, którą planuję przygotować, jest dobrze zamarynowana, przez co staje się smaczniejsza, oraz mam czas na sprzątanie po gotowaniu na parze, gdyż po pichceniu mam do wyczyszczenia aż 9 elementów. Zajmuje to czas oraz oczywiście miejsce w szafce, i chociaż smak gotowanej na parze marchewki nie ma sobie równych, to niestety sama również wybieram często smażenie bez tłuszczu czy gotowanie w wodzie, ze względu na ograniczony czas i możliwości. 

Nie mniej jednak, jeśli chcemy być zdrowi warto przyrządzać na parze swoje potrawy. W  tym celu trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie. Moje serce ostatnio skradł ten garnek do gotowania na parze, który stanowi alternatywę dla standardowych parowarów. 

Jakie są zalety gotowania na parze?

A teraz porozmawiajmy o zaletach gotowania na parze, gdyż ta forma przygotowywania potraw, z dietetycznego punktu widzenia, ma same korzyści i żadnej wady. 

Jaki garnek do gotowania na parze?

Po pierwsze. Gotować na parze można prawie wszystko. Zarówno mięsa, warzywa, owoce, jak i ziemniaki, kasze czy kluski, pierogi. By nadać potrawom gotowanym na parze odpowiedni smak i zapach warto podkręcić je ziołami. Świetnie sprawdzi się świeży tymianek, rozmaryn, majeranek. Potrawy można opruszyć delikatnie solą i pieprzem. W przypadku mięs i ryb warto wcześniej je zamarynować. W parowarze doskonale można przyrządzić gotowe mrożone mieszanki warzyw, wówczas można zaoszczędzić sporo czasu. Ze względu na to, że gotowanie w garnkach do gotowania na parze powoduje, iż produkt nie ma styczności z wodą, a jedynie z parą wodną, produkty zachowują swój naturalny aromat, jędrność, cenne substancje odżywcze a nawet kolor. 

Po drugie. Ugotowane w wodzie warzywa czy owoce zostawiają w niej większą część swoich cennych składników mineralnych czy witamin, przez co ostatecznie lądują w zlewie. Ponadto w wodzie łatwiej o rozgotowanie potrawy, wówczas nasz produkt zupełnie traci swoje walory odżywcze. Gotowanie na parze to poddanie nieco niższej temperaturze produktów spożywczych, przez co trudniej je rozgotować, a sama para nie pozbawia nas aż tylu mikroelementów produktu spożywczego. 

Po trzecie. Obieg pary w parowarze powoduje, że potrawy przygotowują się szybciej. Jeśli w parowarze ugotujemy zarówno kawałek mięsa, ryż i warzywa oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze. Za pomocą techniki kulinarnej gotowania na parze można przygotować cały obiad, jeśli nasz parowar ma minutnik, to nie musimy nawet pilnować naszej potrawy, a całe danie można przyrządzić w 20 minut. 

Gotowanie na parze: czas przygotowania potraw

8 - 15 minut potrzebują ryby

6 - 30 minut na warzywa, w zależności od rodzaju (ziemniaki i marchew będą gotowały się dłużej niż cukinia) oraz stopnia ugotowania produktu (brokuł ugotowany al dente będzie potrzebował mniej czasu w parowarze niż ten ugotowany do miękkości)

20 - 60 minut to czas jaki musimy poświęcić na ugotowanie mięsa, w zależności od wielkości kawałków (mniejsze kawałki piersi kurczaka ugotują się w 15 minut, natomiast cała pierś potrzebować będzie 40 minut na ugotowanie) 

20 - 30 minut gotuje się kasza lub ryż

Gotując na różnych poziomach, warto pamiętać, by na tych najniższych kłaść mięsa, kasze i ryż. Na wyższych poziomach układamy produkty, które gotują się najkrócej. Zwracajmy uwagę na to by nie rozgotowywać produktów, brokuł czy marchewka ugotowana al dente będzie dużo korzystniejsza, jeżeli chodzi o walory wartości odżywczych, aniżeli rozgotowany produkt, który może być już pozbawiony większości składników mineralnych i witamin. 

Zalety gotowania na parze w garnku

Po czwarte. Coś, co zadowoli zwłaszcza Panie i Panów będących na diecie. Posiłki ugotowane na parze są niskokaloryczne, nie są nasiąknięte tłuszczem, są pozbawione szkodliwych substancji powstających w wyniku spalania się tłuszczu. Zatem jedzenie potraw przyrządzonych na parze pozytywnie wpłynie na sylwetkę, samopoczucie, poprawi siły witalne. 

Dlaczego warto gotować na parze?

Przygotowywanie potraw w garnku do gotowania na parze ma same zalety. Oszczędność czasu, pieniędzy i składników mineralnych oraz witamin. A przy tym poprawa samopoczucia czy wyglądu, gdyż potrawy przyrządzone za pomocą tej metody są niskokaloryczne, lekkostrawne i zwyczajnie korzystniejsze dla naszego organizmu. Jeżeli odpowiednio przygotujemy produkty przed obróbką termiczną, zamarynujemy i doprawimy, wówczas może być to jedna ze smaczniejszych form przyrządzania potraw. 

Sprawdź także, jakie garnki najlepiej wybrać, nie tylko do gotowania na marze, ale także do przygotowywania potraw innego typu.