Jak smażyć łososia? 5 porad o których warto pamiętać

 

Jak smażyć łososia to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Jest to stosunkowo droga ryba więc każdy chucha i dmucha, aby była dobrze przygotowana. Ponadto łosoś ma świetny wpływ na nasz organizm dzięki zwartości kwasów tłuszczowych omega-3 i chcemy, aby jak najwięcej tego dobra przedostało się do naszego organizmu. 

 

Więc jak smażyć łososia?

 

1. Wszystko zaczyna się od wyboru odpowiedniego kawałka łososia. Przede wszystkim powinien być on soczysty, świeży i miękki. Staramy się wybierać filety z jak najmniejszą tkanką brzuszną oraz bez części ogonowej, która jest twardsza. Wybieramy filet, nie dzwonki – są one trudniejsze do przygotowania (oraz jedzenia) oraz zawierają mniej mięsa. 

 

2. Gdy już mamy odpowiedni, piękny i soczysty kawałek łososia - myjemy go i dobrze osuszamy ręcznikiem papierowym (mokra skóra może trochę przywierać do patelni). W razie gdyby ryba miał ości (chociaż najczęściej jest ich pozbawiona), wyciągamy je pęsetą przed smażeniem. 

 

3. Tuż przed smażeniem łososia doprawiamy. Jest on sam w sobie pyszny więc wystarczy nam tak naprawdę sól oraz pieprz. Jeżeli chcemy aby łosoś nabrał nowego,  ciekawego smaku, możemy doprawić go mieszanką curry, koperkiem, sosem sojowym lub tymiankiem. Jeżeli lubicie, możecie go skropić również sokiem z cytryny (później ponownie należy lekko go osuszyć ręcznikiem).  Usmażony łosoś już na talerzu świetnie komponuje się z różnymi kaszami oraz świeżymi sałatkami z sosem vinegret. Odpowiedni dobór składników jest równie ważny co samo smażenie łososia.

 

4. Mięso ryby ma delikatniejszą strukturę niż mięso ssaków dlatego należy je inaczej traktować. Dobrym sposobem na smażenie łososia jest smażenie go na skórze. 

Na patelni rozgrzewamy 1 łyżeczkę oleju (np. rzepakowego). Układamy łososia skórą do dołu i smażymy go przez 60 sekund. Zmniejszamy gaz i smażymy tak łososia jeszcze przez ok. 5 min (jeżeli jest gruby to smażymy go 3 minuty dłużej). Przewracamy go na drugą stronę i smażymy kolejną minutę. Jeżeli chcemy mieć chrupiącą skórkę (i przy okazji trochę suchsze mięso) podsmażamy go jeszcze minutkę. Usmażonego łososia osuszamy delikatnie ręcznikiem papierowym (aby nie był za tłusty). 

 

Na jakiej patelni smażyć łososia?

5. Wybór odpowiedniej patelni jest kluczowy przy smażeniu łososia. Gdy mamy odpowiednią patelnię nie potrzebujemy dużej ilości dodatkowego tłuszczu do smażenia łososia. Równomierne nagrzewająca się patelnia pozwoli osiągnąć nam idealne wysmażenie łososia, bez przypalonych, wysuszonych kawałków. Używając takiej patelni jak patelnia WOLL Saphire 24 cm nie potrzebujemy nawet tej jednej łyżeczki dodatkowego tłuszczu.  

 

Gdy chcemy zrobić łososia grillowanego nie potrzebujemy wyciągać grilla i stawiać go na balkonie, wystarczy nam patelnia grillowa i cała noc marynowania łososia w sosie sojowym oraz w startym imbirze.

 

Poza odpowiednią patelnią przydatna może być duża łopatka odporna na wysokie temperatury i odpowiednia do mycia w zmywarce (nikt z nas nie lubi myć naczyń i sztućców po rybach). 

 

Wiemy już jak smażyć łososia tak aby był idealny? Wiemy! 

 

Podsumowując… smażenie łososia to nic strasznego! Znając kilka prostych zasad, mając odpowiednią patelnię - można zrobić pysznego łososia, który będzie soczysty, zdrowy i przede wszystkim smaczny i lepszy nawet od takich z restauracji. Sama w sobie ta ryba jest pyszna, a z odpowiednimi przyprawami i dodatkami  to poezja na talerzu. Zdrowie w niesamowicie pysznym wydaniu.