Patelnia powinna być produktem służącym w domu przez lata. Głównym problemem może być jednak rysowanie się, a także niszczenie w efekcie nieprawidłowego obchodzenia się z takim akcesorium kuchennym. Pozostaje więc kluczowe pytanie, czyli jak dbać o patelnie, aby uniknąć uszkodzeń i tym samym przedłużyć ich trwałość? Jakie przedmioty mogą w tym pomóc oraz dlaczego warto w nie zainwestować?

Spis treści

Prawidłowe czyszczenie przede wszystkim

Jedną z najważniejszych wskazówek, która pozwoli uniknąć zarysowań, jest prawidłowe czyszczenie patelni. Zawsze należy robić to przede wszystkim zgodnie z zaleceniami producenta, choć kilka zasad w zakresie tego, jak dbać o patelnie można uznać za wręcz uniwersalnych, które sprawdzą się w większości przypadków.

  • Nie powinno się szorować zaschniętych resztek jedzenia przy użyciu ostrych szczotek. W takiej sytuacji wystarczy zalać schłodzoną patelnię wodą, pozostawić do nasiąknięcia na kilka minut i następnie bez większych trudności usunąć jedzenie z powierzchni.
  • Jeśli patelnia była zaniedbana, nigdy nie należy używać do jej czyszczenia drucianych szczotek ani mocnych detergentów. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się bowiem zarówno delikatne akcesoria, jak i łagodne środki czyszczące.
  • Nie powinno się zalewać patelni zimną wodą od razu po zdjęciu z palnika i dodatkowo od razu jej czyścić. Wynika to z faktu, że nagła zmiana temperatury nie sprzyja trwałości takiego akcesorium kuchennego.
  • Agresywnych środków i mocnego szorowania trzeba unikać również w przypadku czyszczenia zewnętrznej części patelni, która także może ulec zarysowaniu. W takiej sytuacji sprawdzi się bowiem uniwersalna soda oczyszczona, dzięki której brud naprawdę łatwo się rozpuszcza.

Jak dbać o patelnie podczas gotowania?

Kluczowym aspektem jest to, aby także podczas gotowania w prawidłowy sposób obchodzić się z powierzchnią patelni. Chodzi przede wszystkim o to, aby używać odpowiednich akcesoriów do gotowania, takich jak miękka i elastyczna szpatułka. Co ważne, nie tylko nie będzie ona uszkadzała powierzchni patelni podczas przygotowywania potraw, ale też będzie w pełni bezpieczna dla posiłków, o ile została wykonana z odpowiednich tworzyw.

Odpowiadając sobie na pytanie, jak dbać o patelnie, należy też innych unikać ostrych i metalowych akcesoriów kuchennych. W ich przypadku wystarczy bowiem zaledwie chwila nieuwagi, aby na powierzchni pojawiały się nieestetyczne zarysowania, które będą wręcz niemożliwe od usunięcia oraz negatywnie wpłyną na trwałość.

Jak dbać o patelnie, aby się nie rysowały

Prawidłowe przechowywanie patelni

Niestety zarysowania i inne drobne uszkodzenia mogą pojawiać się nie tylko podczas mycia oraz gotowania, ale także w czasie przechowywania. Szczególnie niebezpieczne może być układanie jednej patelni na drugiej. W tej sytuacji doskonale sprawdzą się jednak wygodne w użytkowaniu przekładki na patelnie. Są to specjalne separatory, dzięki którym można przechowywać garnki bez obaw o zarysowania, a także bez przejmowania się o powstawanie innych, nawet drobnych uszkodzeń.

Co ważne, przekładki najczęściej wykonane są z miękkiego, filcowego materiału, który jest łatwy w pielęgnacji, a także odpowiednio zadbany służy przez naprawdę duży czas. Taki produkt jest też niedrogi, a przy tym znacznie przedłuża trwałość garnków, co uzasadnia taką inwestycję.

Jak widać odpowiedź na pytanie, jak dbać o patelnie, nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Kluczowe jest bowiem przede wszystkim prawidłowe przechowywanie oraz mycie, a także używanie odpowiednich akcesoriów podczas gotowania. Dokładnie tyle wystarczy, aby uniknąć zarysowań, a także sprawić, że patelnia będzie służyła domownikom przez naprawdę długi czas.