Patelnie kojarzą się przede wszystkim ze smażeniem. Bez wątpienia jest to ich główne przeznaczenie, ale należy podkreślić, że w niektórych modelach obróbkę termiczną dania przygotujemy na inne sposoby. W głębokiej patelni możemy ugotować nawet zupę, a patelnia grillowa zastąpi tradycyjny grill, np. w deszczowy dzień. Nie każdy jednak zwraca uwagę na sposób przechowywania, dlatego poniżej kilka rad na temat tego, jak dbać o patelnie, aby służyły nam jak najdłużej.

Przekładki do patelni: skuteczna ochrona Twoich naczyń

Kupując patelnię, przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta. Większość osób od razu po rozpakowaniu produktu odruchowo wyrzuca instrukcję, ale to błąd. Patelnia patelni nie równa. Warto najpierw zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi pierwszego użycia, bieżącego użytkowania, dopuszczalnych sposobów mycia i pielęgnacji. 

Wszystkie patelnie należy umyć przed pierwszym użyciem zgodnie z instrukcją. Niektóre należy zaimpregnować olejem, inne zahartować. Jedne można podgrzewać po wlaniu niewielkiej ilości tłuszczu czy wody, do innych tłuszcz wlewamy dopiero po nagrzaniu. Na jednych można używać wyłącznie delikatnych akcesoriów kuchennych do mieszania czy przewracania, a innym nie straszny nawet kuchenny nóż. Ale wszystkie bez wyjątku warto przechowywać z użyciem przekładek do patelni. Te niepozorne akcesoria wydłużają żywotność naszych patelni.

Przekładki do patelni doskonałą ochroną

Dlaczego warto używać przekładek do patelni?

Większość ludzi przechowuje patelnie, wkładając jedną w drugą, zaczynając od największej. Bez wątpienia jest to sposób, który pozwala na sporą oszczędność miejsca w kuchennej szafce. W małych kuchniach jest to szalenie istotne. Nie ma w tym nic złego, ale należy pamiętać jak dbać o patelnie przy takim sposobie przechowywania. Wkładając jedną w drugą, bardzo łatwo o uszkodzenie wewnętrznej powłoki patelni, która jest pod spodem. Podczas codziennego użytkowania, gdy te patelnie są stale przekładane, a ich kolejność zmieniana, bardzo łatwo o zarysowania i odpryski. Nawet najsolidniejsze patelnie, przy których możemy korzystać z metalowych akcesoriów, warto przekładać bezpiecznymi przekładkami ochronnymi do patelni i tym samym wydłużyć ich żywotność. Zupełnie inaczej używa się metalowej łopatki podczas smażenia, a inaczej wkłada drugą, ciężką patelnię do pierwszej. Czasem nieostrożność może nas sporo kosztować, ponieważ przygotowywanie dań na uszkodzonej powłoce może być szkodliwe dla zdrowia i należy jak najszybciej taką uszkodzoną patelnię wymienić.

Rozmiary i zalety ochraniaczy do patelni

Przekładki do patelni kupisz z różnych materiałów i w różnych wielkościach, zazwyczaj w zestawie po 3 sztuki. Zestaw trzech sztuk przekładek Woll Cook It to bardzo wysoka półka tego produktu:

Przekładki są odporne na temperaturę do 260 st. C.

Miękkie, elastyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Można je myć nawet w zmywarce.

Posłużą nie tylko jako przekładki do patelni, ale też garnków, naczyń żaroodpornych, salaterek czy półmisków.

Dzięki tak wysokiej odporności na temperaturę można ich używać również jako podkładki do gorących dań. 

Dodatkowo można je zastosować jako rękawicę lub łapkę do wyjmowania i przenoszenia gorących naczyń.

Jak dbać o patelnie, by służyły jak najdłużej?

Na koniec krótkie podsumowanie i kilka dodatkowych wskazówek, jak dbać o patelnie, aby służyły przez długie lata:

Zawsze czytaj instrukcję dołączoną przez producenta do nowo zakupionej patelni. Dowiesz się z niej jak przygotować ją do pierwszego użycia i użytkować, aby nie stracić gwarancji.

Używaj tylko takich akcesoriów, jakie dopuszcza producent. Tylko niektóre patelnie mają powłoki przystosowane do używania metalowych akcesoriów kuchennych.

Patelnię myj tak, jak zaleca producent. Coraz więcej patelni można myć w zmywarce, np. patelnie tytanowe Woll Diamond. Wszystkie pozostałe myj miękką gąbką lub ściereczką z użyciem delikatnego detergentu.

Do przechowywania używaj przekładek, czyli specjalnych ochraniaczy do patelni, które zabezpieczą powłokę przez przypadkowym uszkodzeniem.

Różne rozmiary przekładek do patelni

 

 

 

Patelnia w każdej kuchni, jest niezbędna. Nie ma znaczenia, czy ktoś gotuje dużo czy mało, przynajmniej jedna patelnia musi być. Ale jeśli przechowywana jest z innymi patelniami jedna w drugiej lub garnkami, warto pamiętać o przekładkach ochronnych do patelni, dzięki którym powłoka będzie bezpieczna i sprzęt posłuży nam na wiele lat. To będą dobrze wydane pieniądze.