co niszczy patelnie

Co niszczy patelnie? Błędy w użytkowaniu

0 komentarze

Patelnie to jedne z najczęściej używanych sprzętów kuchennych - praktycznie codziennie zdarza nam się coś smażyć czy dusić przy jej użyciu. Dlatego tak bardzo zależy nam na tym, aby jak najdłużej utrzymać je w dobrej kondycji. Często jednak zdarza się tak, że pomimo tego, że kupujemy porządną patelnię, ona i tak po paru miesiącach może stać się niezdatna do użytku. 

Zazwyczaj dzieje się tak dlatego, że nieświadomie praktykujemy wiele złych nawyków, związanych z np. myciem czy przechowywaniem patelni. Co może zniszczyć patelnie? O czym warto pamiętać, a na co uważać? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Zalewanie gorącej patelni zimną wodą

Niestety, jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń patelni jest zalewanie jej zaraz po zakończeniu smażenia zimną wodą. Zdarza się to bardzo często, bo wiele osób traktuje to jako naturalny odruch. Ściągamy jedzenie z patelni i widzimy, że po przygotowywanym posiłku zostały ślady. Więc co jako pierwsze przychodzi nam na myśl? Trzeba ją szybko zalać, żeby się odmoczyła - jest to wielki błąd! Jeszcze zazwyczaj używamy do tego zimnej wody, co jest szczególnie szkodliwe dla powierzchni patelni. 

Dlaczego zimna woda w kontakcie z gorącą powierzchnią patelni może ją zniszczyć? Ponieważ dochodzi do skrajnej różnicy temperatur i bardzo rozgrzany materiał patelni, który wcześniej w wyniku ciepła nieco się rozszerzył, zaczyna się gwałtownie kurczyć pod wpływem zimna. To prowadzi do tego, że powierzchnia patelni się zniekształca, a w przypadku teflonu, możemy zaobserwować nawet łuszczenie się powłoki. 

No tak, ale przecież kiedyś będzie trzeba zalać tę patelnię, więc kiedy w takim przypadku możesz to zrobić? Odstaw patelnię chociaż na kilkanaście minut i zjedz spokojnie przygotowany posiłek. W tym czasie patelnia ostudzi się do temperatury pokojowej i właśnie wtedy możesz ją zalać, ale i tak lepiej użyć do tego letniej wody.

co niszczy patelnie

Co jeszcze może zniszczyć patelnię?

Poza wspomnianym zalewaniem gorącej patelni zimną wodą, istnieje jeszcze szereg innych nieprawidłowych nawyków, które mogą być niekorzystne dla patelni. Co niszczy patelnie? Nieodpowiednie przechowywanie! Patelnie ustawione bezpośrednio jedna na drugiej, lub co gorsza, niedbale wrzucone do szafki, mogą się uszkodzić. W takiej sytuacji, powłoka patelni będzie bardziej narażona na zarysowania. Jeśli nie masz możliwości przechowywania w inny sposób, zabezpiecz powierzchnię patelni np. filcową podkładką. 

Kolejna rzecz to nieodpowiednie mycie. Odpowiadając na pytanie, co może zniszczyć patelnię, należy wspomnieć o wkładaniu jej do zmywarki. To naraża ją na długi kontakt z detergentem i namaczanie - zdecydowanie lepiej będzie po prostu umyć patelnię ręcznie. Możesz wykorzystać do tego miękką gąbkę czy delikatną szczotkę. Lepiej zapomnij o ostrym druciaku, często wykorzystywanym przy zmywaniu - on może zarysować, a nawet uszkodzić powierzchnię patelni. 

Co niszczy patelnie teflonowe?

W przypadku patelni teflonowych trzeba liczyć się z tym, że ich powłoka jest szczególnie podatna na uszkodzenia. Wystarczy zamieszać coś metalową łyżką czy dziabnąć patelnię widelcem i już mogą pojawić się miejscowe zdarcia teflonowej powłoki. Najlepszym rozwiązaniem będą drewniane lub silikonowe akcesoria kuchenne, które przy kontakcie z powierzchnią patelni nie spowodują uszkodzeń.

Pomyśl o tym przed zakupem

Nie zawsze mamy wpływ na to, co niszczy patelnię. Faktycznie, najczęściej są to nasze błędy i złe nawyki, ale przykładowo patelnie teflonowe już same z siebie są bardziej podatne na uszkodzenia. Podobnie może być z tańszymi patelniami, wykonanymi z gorszych materiałów - one w wyniku naturalnej eksploatacji mogą zniszczyć się znacznie szybciej. 

Dlatego warto już na początku zainwestować nieco więcej i wybrać patelnie tytanowe, które będą bardziej odporne na uszkodzenia i posłużą nam na długie lata. Jeśli przy tym będziemy o nie dbać, z pewnością odwdzięczą nam się długoletnią obecnością w naszej kuchni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Polecane przepisy

Kategorie