patelnia ceramiczna czy teflonowa

Którą patelnię wybrać - ceramiczną czy teflonową?

0 komentarze

Kompletując wyposażenie kuchni nie można zapominać o dobrych patelniach. Oferta jest naprawdę bogata. Jednak najczęściej wyboru dokonuje się pomiędzy dwoma rodzajami patelni - ceramiczna czy teflonowa. Jaką wybrać? Która lepiej sprawdzi się w naszej kuchni? Jak ten wybór wpłynie na nasze zdrowie? A może postawić na coś zupełnie innego, jak patelnie tytanowe? Poniżej poznasz kilka podstawowych różnic oraz listę wad i zalet, co ułatwi ci podjęcie decyzji.

patelnia teflonowa czy ceramiczna

Patelnia teflonowa - wady i zalety

Patelnie teflonowe są niewątpliwie bardzo popularne. Są lekkie, poręczne i tanie. Co jest ich główną zaletą. Można na nich smażyć bez tłuszczu lub z jego niewielką ilością. Ta cecha jest szczególnie ważna dla osób ceniących zdrowy styl życia. Niestety patelnie teflonowe nie są pozbawione wad. Powłoka ta jest bardzo podatna na zarysowania podczas użytkowania. Nie można stosować sztućców i akcesoriów metalowych podczas smażenia potraw na patelni teflonowej. Konieczne jest ostrożne użytkowanie. Nawet drobne uszkodzenie sprawia, że powłoka patelni zaczyna tracić swoje nieprzywierające właściwości i tym samym konieczny jest zakup nowej. Należy też uważać podczas mycia. Warto też zwrócić uwagę na to by nie przegrzać takiej patelni. Teflonu nie należy też gwałtownie schładzać. 

Patelnia ceramiczna - wady i zalety

W przeciwieństwie do patelni teflonowych, patelnie ceramiczne są bardziej trwałe i odporne na zarysowania. Nagrzewają się szybciej i są odporne na wysokie temperatury. Można na nich przygotowywać potrawy używając do tego minimalnej ilości tłuszczu, co jest zaletą dla osób dbających o zdrową dietę. Patelnie ceramiczne są eleganckie i występują w różnej kolorystyce. Ale czy nie są pozbawione wad? 

Również ta powłoka źle znosi gwałtowne różnice temperatur. Nie wolno myć takich patelni zaraz po smażeniu, bo można uszkodzić ich powłokę. Nie zaleca się również myć ich w zmywarce. Należy również odpowiednio przechowywać patelnie unikając stawiania ich jedna na drugą. Ustawianie naczyń bezpośrednio na powłoce patelni może spowodować jej uszkodzenie. Nawet delikatne (często niewidoczne) uszkodzenie powłoki sprawia, że potrawy zaczynają przywierać do naszej patelni. Patelnie ceramiczne są również drożdże od patelni teflonowych.

Teflonowa, ceramiczna, a może jednak inna?

Większość użytkowników sięga najczęściej po patelnie teflonowe lub ceramiczne. Ale czy, aby na pewno jest to dobry wybór. Czy nie działa tu po prostu nasze przyzwyczajenie? Jak widać zarówno jedne, jak i drugie mają swoje zalety, ale też i wady. Obu rodzajów nie można myć w zmywarce i wkładać nagrzanych pod wodę. Różni je przede wszystkim powłoka – ta ceramiczna jest bardziej odporna na zarysowania. Patelnie ceramiczne można też podgrzewać do wyższych temperatur niż teflonowe. Z drugiej jednak strony patelnie teflonowe są nieco tańsze od ceramicznych. Jedne i drugie, przy odpowiednim użytkowaniu, mogą nam dobrze służyć. Ale może jednak warto sięgnąć po coś innego? 

Szukając produktu odpornego na zarysowania, wykonanego z niezwykle trwałego materiału i odpowiedniego do przygotowywania zdrowych potraw (również w piekarniku), warto sięgnąć po patelnie tytanowe. Zdrowe gotowanie i twardość materiału, z którego wykonane są patelnie sprawi, że będą służyć nam przez lata. Czy tak samo będzie w przypadku patelni ceramicznych lub teflonowych? Czy warto zawsze stawiać na modę lub przyzwyczajenie? Zdecydowanie nie. Doradzam wybierać, to co najlepsze, bo dobre patelnie w kuchni, to podstawa. Postawmy, więc na jakość. Warto wydać więcej, ale cieszyć się pełnowartościowym produktem. Gotowanie czy smażenie powinno być przyjemnością, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich garnków i patelni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Polecane przepisy

Kategorie