patelnia-elektryczna

Patelnia elektryczna - zastosowanie i opinie

0 komentarze

W gastronomi spotkać się możemy z wieloma specyficznymi sposobami obróbki cieplnej potraw. Chcąc, aby danie było przygotowane w idealny sposób, potrzebujemy odpowiedniej temperatury i możliwości jej regulacji. Nie zawsze jest to możliwe w przypadku wykorzystania klasycznych patelni na kuchenki gazowe lub indukcyjne. W takich stacjach niezbędna okazać się może patelnia elektryczna. Jej atutem jest nie tylko możliwość regulacji temperatury, ale też możliwość szybkiego przygotowania dużej ilości potraw. Świetnie sprawdzi się więc w lokalach gastronomicznych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać z tego typu patelni w domu. 

Czym jest patelnia elektryczna?

Patelnie elektryczne różnią się od tych używanych powszechnie w domowej kuchni. Przede wszystkim jest to duży, wolnostojący sprzęt kuchenny, zasilany prądem. Służy do smażenia i duszenia różnych potraw, ale można też wykorzystać ją do pieczenia i odgrzewania potraw. Korzystanie z nich jest niezwykle proste, jednak trzeba zachować sporą ostrożność. Oczywiście ognia wokół takiej patelni nie ma, jednak temperatura jest bardzo wysoka. Ważne, żeby pamiętać o użyciu uchwytów przy przenoszeniu rozgrzanego urządzenia. Zazwyczaj zamontowane są na nich osłony cieplne, dzięki którym się nie poparzysz. Również stawiając ją na blacie, trzeba zadbać o to, aby była w bezpiecznej odległości od mebli, ściany, czy też od innych źródeł ciepła. 

Z technicznego punktu widzenia patelnia elektryczna bardziej może przypominać nam grilla niż tradycyjną patelnię, jaką może być patelnia nieprzywierająca, czy też patelnia grillowa. Posiada ona bowiem element grzejący, który podgrzewa misę patelni, a wraz z nią znajdujące się w niej potrawy. Urządzenie posiada lejek zlewowy, dzięki któremu może odprowadzać nadmiar tłuszczu. Pokrywa natomiast służy nam nie tylko do regulacji temperatury, ale też do zatrzymywania pary wodnej. Jest to bardzo istotne, ponieważ nie stawiamy jej pod pochłaniaczem, a przecież nie chcemy, aby wydzielająca się wilgoć osadzała się na szafkach i ścianach w naszej kuchni. 

patelnia-elektryczna

Patelnia elektryczna - zastosowanie

Patelnia elektryczna zastosowanie znajdzie przede wszystkim w kuchni, w której potrawy przygotowuje się szybko i w dużych ilościach, a zajmujący się nim kucharze wymagają profesjonalnych i niezawodnych rozwiązań. Urządzenie tego typu zdecydowanie może więc usprawnić pracę w kuchni, zwiększyć zadowolenie pracowników oraz zapewnić klientom profesjonalną i szybką obsługę. Oczywiście zastosowanie elektrycznej patelni nie kończy się na lokalach gastronomicznych. Wręcz przeciwnie, takie urządzenie rozwiąże problem brakujących palników w Twojej kuchni, dzięki czemu możliwe będzie przygotowanie większej ilości dań w tym samym czasie. Możesz również podać w tego typu patelni danie na stół, dzięki czemu utrzymasz potrawę w idealnej do podania temperaturze. Domowe patelnie elektryczne to świetne rozwiązanie dla wszystkich miłośników nowoczesnej kuchni. Stanowią również świetną alternatywę dla elektrycznych kuchenek w małych aneksach kuchennych, czy kawalerkach. Z racji, że w tego typu patelni można odgrzewać jedzenie, w takich warunkach z powodzeniem może ona też zastąpić również mikrofalówkę. W przypadku patelni elektrycznych opinie są różne, zwykle zależą one od rodzaju i firmy, która wyprodukowała urządzenia. Jego wielofunkcyjność i prosty, intuicyjny sposób używania sprawia, że dla ich posiadaczy zwykle jest ona jednym z ulubionych sprzętów kuchennych. Jeżeli jednak jesteś zwolennikiem kuchni tradycyjnej i nie przepadasz za innowacyjnymi rozwiązaniami - w naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę różnych patelni, takich jak na przykład patelnie beztłuszczowe, które cieszą się coraz większą popularnością. Zapraszamy!

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Polecane przepisy

Kategorie