Na czym smażyć rybę

Jaka patelnia do ryb?

Od czego zależy dobór odpowiedniej patelni do ryb?

Jaką patelnię do ryb należy kupić? Na co zwrócić uwagę? Czy wybrać jedną uniwersalną, czy może kupić kilka? Takie pytania zadaje sobie wiele osób. Szeroki wybór patelni na rynku jest dla niektórych nie lada wyzwaniem. Są patelnie tytanowe, ceramiczne, żeliwne, grillowe itd. Ale czy, aby na pewno wszystkie nadają się do ryb? Zdecydowanie nie.

Dobór odpowiedniej patelni do przygotowania ryb wbrew pozorom nie jest taki trudny. Jednak należy zawsze stawiać na jakość i odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Czy będziemy przygotowywać w domu rybę w kawałkach, dzwonkach, a może w całości? Ważny jest też oczywiście materiał, z którego wykonana jest nasza patelnia do ryb oraz to co tak naprawdę gotujemy. Rybę przecież można smażyć, podpiekać, a nawet dusić lub grillować.

Patelnie do smażenia ryb

Rodzaje patelni do ryb? Które sprawdzają się najlepiej?

Choć po dziś dzień można zakupić patelnie dedykowane wyłącznie smażeniu czy pieczeniu całych ryb, to jak się okazuje w praktyce nie są one zbyt popularne. W kuchni najlepiej sprawdzają się produkty bardziej praktycznie, które mają więcej niż jedno zastosowanie. Dobrym przykładem jest patelnia tytanowa z linii WOLL Saphire. Jest ona bardzo uniwersalna. Możemy na niej nie tylko smażyć rybę, ale też ją dusić lub zapiekać. Tego typu patelnie sprawdzają się również do innych potraw, dzięki czemu oszczędzamy miejsce w kuchni i pieniądze. Jedna dobra patelnia do wielu zadań. Dodatkowo atutem są jej rozmiary, dzięki czemu jest ona idealna do rodzin.

Jednak w kuchni miłośników ryb nie powinno również zabraknąć jeszcze jednej patelni. Grillowana ryba smakuje wyśmienicie i nie oprze się jej żaden smakosz. A do tego tak przygotowana ryba jest zdrowa i zachowuje wszystkie cenne składniki. Ale by uzyskać pożądany efekt należy mieć odpowiednią patelnię do grillowania. Duża patelnia grillowa sprawdzi się doskonale. Można na niej grillować zarówno słodko- jak i słonowodne ryby, najlepiej takie które są dość tłuste i charakteryzuje je zwarta struktura mięsa np. dorsz, łosoś, sum. Nieduże ryby bardziej sprawdzają się do smażenia lub pieczenia.

Patelnia grillowa do smażenia ryb

Jakie patelnie nie nadają się do przygotowywania ryb?

Nie wszystkie patelnie nadają się do przygotowywania ryż. Na jakości naprawdę nie warto oszczędzać. Wybierając patelnie do ryb należy unikać tych z aluminium bez powłok. Do smażenia ryb nie sprawdzają się również patelnie ceramiczne, które nie mają odpowiednich właściwości nieprzywierających. Należy stawiać na produkty najwyższej jakości, pamiętając że ryba jest delikatna i gdy jej mięso przylgnie do patelni możemy zniszczyć całą potrawę.

Wybierz patelnie na lata

Odpowiednia patelnia do ryb, to nie łatwy wybór. Jednak jeśli wybierzemy mądrze i postawimy na solidne wykonanie, to będziemy się nią cieszyć przez lata. Warto postawić na uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się również przy innych potrawach. Tu najlepsze są duże patelnie tytanowe, w których możemy zarówno smażyć, dusić, jak i zapiekać nasze potrawy. To też wspaniałe rozwiązanie dla rodzin.

Jednak miłośnicy ryb nie powinni też przejść obojętnie obok jeszcze jednego rodzaju patelni. Naprawdę warto zastanowić się nad zakupem patelni grillowej. Nic nie sprawdza się lepiej, jeśli cenimy zdrowe i smaczne potrawy. Wybór patelni do ryb jest więc uzależniony od naszych indywidualnych upodobań kulinarnych i to nimi również powinniśmy się sugerować przy zakupie.

Polecane przepisy

Kategorie