Jajko sadzone to jedna z ulubionych form podania tego popularnego produktu. Każdy ma swój ulubiony sposób. Część z nas preferuje sadzone z żółtkiem płynnym, inni zdecydowanie lubią wersję z żółtkiem „na twardo”. W jednych domach smaży się je z jednej, w innych z obu stron. Dochodzi jeszcze rodzaj użytego tłuszczu – masło, smalec, olej oraz jego ilość dodana na patelnię. Smażone w sposób tradycyjny goszczą w każdym domu i są wręcz banalnym daniem. Jednak w prosty sposób możesz zaskoczyć wszystkich i korzystając z foremek do jajek sadzonych stworzyć kreatywne, cieszące oko śniadanie. 

Spis treści

Foremki do jajek sadzonych – przegląd rynku

Takie foremki do smażenia jajek sadzonych nadają kształt wybijanemu na patelnię jaju. Można wykorzystać ją zarówno smażąc na tłuszczu jak i w wersji beztłuszczowej. Świetnie sprawdzi się też podczas smażenia placuszków, racuchów czy małych naleśników. Często mają specjalny uchwyt/rączkę ułatwiający podnoszenie z rozgrzanej patelni. 

materiał – na rynku dostępne są formy do jajek sadzonych silikonowe i stalowe. Silikonowe zapewniają nieprzywieranie, a oba rodzaje można myć w zmywarce.

kształt – kółka, serduszka, chmurki, kwiatki, gwiazdki. W ofercie można znaleźć również takie, które pozwalają wyseparować żółtka i stworzyć z nich oczy. Żaba, piesek, kotek, sowa czy nawet twarz kościotrupa – nic trudnego. 

cena – najprostsze, stalowe foremki do sadzonych jajek można kupić za kilka złoty, ale znajdziesz również wersje designerskie za kilkadziesiąt. Wybór należy do Ciebie.

pojedynczo lub w komplecie – jeśli planujesz smażyć wymyślne formy sadzonego dla całej rodziny, warto zaopatrzyć się w komplet (często w komplecie są różne kształty) lub kupić 3-4 sztuki, aby sprawniej uwinąć się przy śniadaniu. Dostępne są też duże formy pozwalające na jednoczesne smażenie na patelni czterech jaj na raz.

Foremki do robienia jajek sadzonych

Nie mam takiej foremki…

Jak zrobić foremki do jajek sadzonych? Jeśli nie masz foremki wyprodukowanej specjalnie do smażenia jajek sadzonych, możesz wykorzystać duże metalowe wykrawaczki do ciastek – sprawdzą się równie dobrze. Foremkami do jajek sadzonych mogą też być jedne ze składników śniadania… Kromka chleba tostowego z wyciętym otworem, plasterek papryki, plaster awokado czy rozcięta parówka ułożona w kształt serduszka. 

Kreatywne śniadanie z foremkami do robienia jajek sadzonych!

Z pewnością jakość będzie mieć olbrzymi wpływ. To, czym kura jest karmiona i w jakich warunkach żyje, wpływa znacząco na smak jajka. A co z samym smażeniem? 

Rozgrzej tłuszcz na patelni. Jaja wybijaj kolejno, uważając, aby nie uszkodzić żółtka. Posól i smaż na wolnym ogniu. Smażenie na silnym ogniu sprawi, że spód jajka będzie twardy i łykowaty. 

Z ciekawostek… W wielu staropolskich książkach kucharskich opisywany jest przepis na jajko sadzone smażone na occie: „należy roztopić masło z łyżką wody i wlać parę łyżek octu, dodać trochę soli, a skoro się sos zagotuje, spuszczać jaja z ostrożnością”. Może skusisz się na wypróbowanie tej receptury?

Foremki do jajek sadzonych

Idealnie podane śniadanie

Nie poprzestań tylko na usmażeniu jajka w ozdobnych foremkach do robienia jajek sadzonych. Chleb podany obok nie musi być zwykłą kromką – można go podać w niebanalny sposób korzystając z wykrawaczek do ciasteczek. Warzywne kolorowe dodatki, świeże zioła plus nieco kreatywności dadzą z pewnością niecodzienne śniadanie. Warto poszperać w internecie w poszukiwaniu inspiracji, aby łatwym sposobem wyczarować coś pięknego. Doskonale sprawdzą się też przepisy na jajka z patelni. Obrazek na talerzu pochłonie nawet największy niejadek, a takie śniadanie nie będzie tylko zwykłym posiłkiem, a ucztą, którą z pewnością docenią nie tylko maluchy.