Jaka patelnia do mięsa?

Jaką patelnię wybrać do smażenia mięsa?

0 komentarze

Poszukując odpowiedniego wyposażenia kuchni, nie należy zapominać o zakupie właściwej, dobrej jakości patelni do smażenia mięsa. Można nawet powiedzieć, że tuż obok tradycyjnych garnków jest to podstawowy element wyposażenia każdej kuchni. Na rynku są dostępne różne modele – różniące się między sobą kształtem, strukturą powierzchni czy powłoką. Inne sprawdzą się do grillowania mięsa, inne do smażenia, natomiast jeszcze inne duszenia. Wybierając je, warto również zwrócić uwagę na rodzaj kuchenki. Jaka patelnia do jakiego rodzaju mięsa sprawdzi się najlepiej?

Jaką patelnię do mięsa wybrać?

Jaka patelnia do mięsa będzie najlepszym rozwiązaniem?

Pierwszym popularnym rodzajem patelni jest wersja grillowa. Doskonale sprawdza się do przygotowywania różnego rodzaju mięs w zdrowszej wersji. Tym, co ją wyróżnia, jest karbowane dno naczynia – w efekcie użytkownik może zużyć dużo mniej tłuszczu. To natomiast sprawia, że mięso smaży się na minimalnej ilości, jest mniej kaloryczne, lekkostrawne i bardzo zdrowe. Co ważne – patelnie grillowe sprawdzą się o każdej porze roku – można na nich grillować mięso do obiadu, na hamburgery czy też podsmażać kiełbaski lub nawet warzywa. Jaka patelnia do mięsa będzie strzałem w dziesiątkę?

Patelnie głębokie do dań jednogarnkowych

Kolejnym wariantem są patelnie głębokie. Wyróżnia je wysoka ścianka – może sięgać ona nawet 7 bądź więcej centymetrów. Jaka patelnia do jakiego rodzaju mięsa? Doskonale sprawdzają się do przygotowywania dań jednogarnkowych, które wymagają wcześniejszego podsmażenia mięsa. Doceniają je użytkownicy, którzy cenią w kuchni czas, wygodę i jednocześnie chcą ograniczyć do minimum liczbę używanych naczyń.

Patelnie kwadratowe do smażenia kotletów

Uznaniem cieszą się również patelnie kwadratowe. Te z kolei zapewniają doskonałe i równomierne nagrzanie, a dzięki temu skutecznie rozprowadzają tłuszcz, tak, aby dotarł on do każdego kawałka mięsa. Te z wersją o gładkiej powierzchni doskonale sprawdzą się do smażenia różnego rodzaju kotletów.

Jaka patelnia do jakiego rodzaju mięsa?

Jaka patelnia do jakiego rodzaju mięsa sprawdzi się najlepiej?

Ciekawą propozycją są patelnie nieprzywierające, które doskonale sprawdzają się u wymagających użytkowników. Umożliwiają one smażenie i duszenie potraw bez obaw o ich przywieranie. W efekcie dużo łatwiej utrzymać patelnię w czystości – do usunięcia zanieczyszczeń nie jest konieczne szorowanie jej powierzchni. Są to tzw. patelnie non-stick, których właściwości uzyskano za pomocą tytanowo-diamentowej lub tytanowo-szafirowej powłoce. W tego typu naczyniu można z powodzeniem przygotowywać smaczne, a przy tym zdrowe potrawy, z niewielką ilością tłuszczu. Jaką patelnię do mięsa wybrać? W zależności od wybranego modelu część z nich można również wstawiać do piekarnika, bez obaw o jej zniszczenie. Plusem tego typu rozwiązań są np. odpinane rączki czy możliwość mycia w zmywarce. Znacznie ułatwia to codzienne korzystanie z naczynia.

Patelnia a rodzaj kuchenki

Wybierając odpowiednią patelnię, warto również wziąć pod uwagę rodzaj kuchenki, na której będzie użytkowana. Dużą popularnością cieszą się wersje indukcyjne – zapewniają komfortową pracę, są bezpieczne, a przy tym łatwe w czyszczeniu. Aby jednak gotowanie było możliwe, naczynia muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Z tego powodu patelka powinna być do tego celu przystosowana. Najczęściej ma ona specjalnie przygotowane dno, które współpracuje z płytą – jest płaskie i magnetyczne. Jeśli chodzi o rozmiar, to może być ona mniejsza bądź większa niż średnica pola grzewczego i mieć dowolny kształt. Co ważne – patelnie indukcyjne mogą być stosowane również na płytach ceramicznych bądź kuchenkach gazowych, ale nie odwrotnie. 

Jaka patelnia do mięsa sprawdzi się najlepiej? Część modeli patelni jest dostosowana jedynie do użytku w indukcyjnych kuchenkach – wynika to ze sposobu ich nagrzewania. Wynika to z faktu, iż działanie wysokich temperatur może doprowadzić do powstania mikroodkształceń naczynia, a te z kolei sprawi, że nie będą właściwie spełniały swoich funkcji podczas przyrządzania dań na indukcji.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Polecane przepisy

Kategorie