czy patelnie można myć w zmywarce

Czy patelnie można myć w zmywarce?

0 komentarze

Zmywarka to bardzo duże udogodnienie, jednak nie wszystkie naczynia możemy w niej umyć. Zazwyczaj garnki i patelnie musimy wciąż zmywać ręcznie, a to właśnie one przysparzają nam najwięcej problemów. Czy można tego uniknąć? Czy są takie patelnie, które wraz z talerzami i sztućcami bez obaw umyje za nas ten wyjątkowy sprzęt? Czy patelnie można myć w zmywarce? Jeśli tak, to czy wszystkie?

Spis treści:

Czy można myć patelnie w zmywarce? Nie wszystkie!

Patelnie są naczyniami wykonanymi z bardzo różnych tworzyw. To od tego zależy ich przeznaczenie, a także właściwości, głównie ryzyko przywierania potraw do ich powierzchni. Ponadto materiał warunkuje trwałość patelni i decyduje o tym, w taki sposób powinniśmy o nią dbać. Czy patelnie można myć w zmywarce? Właściwie powinniśmy zapytać, czy wszystkie patelnie są przystosowane do takiego mechanicznego zmywania, ponieważ niektóre nie niszczą się przy intensywnym myciu i wysokiej temperaturze, a inne niestety szybko tracą swoje właściwości.

W zmywarce nie umyjemy patelni żeliwnych. Nie najlepiej znoszą one bezpośredni kontakt z parą wodną i gorącą wodą. Te czynniki powodują, że patelnia żeliwna traci swoją warstwę ochronną. To z kolei skutkuje wzmożonym ryzykiem pojawienia się rdzy. Do zmywarki nie wkładamy też modnych w ostatnim czasie patelni miedzianych. Pod wpływem temperatury matowieją i tracą swój piękny blask. Ręcznie musimy też umyć patelnie teflonowe. W zmywarce powłoka teflonowa zostaje osłabiona i tym samym potrawy zaczynają przywierać do powierzchni patelni. Podobnie postępujemy z patelniami ceramicznymi, które zmywane w zmywarce stają się bardziej kruche. Dłużej swoją dobrą kondycję zachowają też aluminiowe naczynia, jeżeli będziemy zmywać je ręcznie. Na naszym blogu znajdziesz wskazówki, jak dobrze wyczyścić patelnię od spodu.

patelnie a zmywarka

Patelnie, które nie niszczą się w zmywarce

Jeżeli zastanawiamy się, czy patelnie można myć w zmywarce, powinniśmy zwrócić uwagę na te, które są przystosowane do takiego zmywania mechanicznego. Przede wszystkim są to patelnie tytanowe, niezwykle odporne na wszelkie uszkodzenia, w tym wywołane wysoką temperaturą, parą wodną czy też bezpośrednim kontaktem z ostrzejszymi krawędziami akcesoriów kuchennych. Patelnie tytanowe nie wykazują ponadto wrażliwości na detergenty używane w zmywarce, czyli wszelkiego rodzaju kapsułki, proszki i sól. Do mycia mechanicznego przystosowana jest też patelnia szklana. Jest wykonana z dobrze znanego wszystkim tworzywa, jednak należy zachować ostrożność przy jej wkładaniu do zmywarki i wyjmowaniu. Szkło może się potłuc. W zmywarce umyjemy też patelnię stalową, ale tylko wtedy, kiedy w całości jest wykonana ze stali, nie ma żadnych elementów z innych materiałów, np. drewna.

Patelnie a zmywarka. Jaka patelnia sprawdzi się najlepiej?

Chcesz zmywać patelnie w zmywarce? Zdecydowanie ułatwiłoby Ci to codzienność i uprzyjemniło gotowanie? W takim razie wybierz takie patelnie, które są przystosowane do mycia mechanicznego i nie zniszczą się po kilku zmywaniach w zmywarce. Zadając sobie pytanie, czy patelnie można myć w zmywarce, przy wyborze tych odpowiednich, trzeba też zwrócić uwagę na inne czynniki. Ważna jest ogólna odporność materiału, z jakiego jest naczynie wykonane. W tym przypadku patelnie tytanowe są obecnie bezkonkurencyjne, ponieważ służą nam przez wiele lat. Możemy używać do nich metalowych sztućców bez ryzyka zarysowań. Ponadto patelnie tytanowe szybko i równomiernie się nagrzewają, powłoka tytanowa jest nieprzywierająca i można na niej smażyć bez tłuszczu.

Patelnie a zmywarka to temat pojawiający się coraz częściej przy okazji wyposażania kuchni. Większość z nas posiada zmywarkę w domu i chciałby w niej zmywać możliwie jak najwięcej naczyń. Pamiętaj, że patelnie możesz zmywać w zmywarce, ale tylko te wykonane z tytanu, szkła i stali nierdzewnej.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Polecane przepisy

Kategorie