Jak i na czym smażyć placki ziemniaczane?

Idealne placki ziemniaczane - jak je smażyć?

W świecie, w którym na każdym rogu otwiera się kolejna orientalna restauracja… Kiedy w zaciszu własnego domu można przygotować perfekcyjne sushi albo guacamole… Gdy przepisy na dania każdej kuchni świata są na wyciągnięcie ręki – my i tak wciąż najbardziej zachwycamy się tradycyjnymi polskimi plackami ziemniaczanymi z kwaśną śmietaną albo z cukrem. Tylko czy pamiętamy jeszcze, jak usmażyć idealne placki ziemniaczane? Oto kilka złotych rad.

Jakie składniki dobrać?

Po pierwsze, warto zaznaczyć, że bez dobrych produktów nic nie zdziałamy, a w plackach ziemniaczanych najważniejsze są oczywiście ziemniaki. Wybierz odmiany mączyste, z dużą ilością skrobi, przeznaczone na placki, kluski, pyzy czy farsz do pierogów. Zazwyczaj w sklepach odmiany ziemniaków są opatrzone nie tylko nazwą (którą trudno spamiętać), ale też dopiskiem, który pomoże Ci zorientować się, czy te konkretne ziemniaki nadadzą się na placki.

Możesz też wykonać szybki test. Przekrój ziemniak i potrzyj połówki o siebie. Jeśli będą się one kleić – idealnie, trzymasz w ręku najlepsze produkty na placki ziemniaczane. Jeśli jednak na połówkach ziemniaka pojawi się woda, poszukaj innych, a te wykorzystaj do sałatki albo na frytki czy zapiekankę.

Jak zetrzeć ziemniaki?

Po drugie, kiedy mamy już wybrane idealne ziemniaki, czas przystąpić do ścierania. Możesz to zrobić na ręcznej tarce albo w malakserze, musisz jednak zdecydować, na jaką grubość zetrzesz składniki. Każdy sposób ma swoje plusy i minusy. Metodą prób i błędów wybierz tę wersję, która posmakuje Ci najbardziej. Możesz zetrzeć ziemniaki na tarce:

  • na bardzo drobnych oczkach – placki będą jednolite, zwarte, ale w czasie tarcia wytrąci się wiele wody; dodaj do nich jajko i sporo mąki krupczatki oraz ziemniaczanej;
  • na średnich oczkach – placki będą jednolite, ale z lekkimi chrupiącymi kawałkami; wymagają dodatku jajka i niewielkiej ilości mąki;
  • na grubych oczkach – najbardziej chrupiące, właściwie to usmażone wiórki ziemniaczane; nie wymagają dodatku mąki.

Jak smażyć placki ziemniaczane, by były chrupiące?

Jak usmażyć placki ziemniaczane?

Po trzecie, podstawą jest dobrze rozgrzana patelnia. Jeśli korzystasz z naczynia typu patelnia nieprzywierająca, daj mu dłuższą chwilę, żeby nabrało temperatury. Ciężka patelnia tytanowa z grubym dnem rozgrzeje się równomiernie i umożliwi usmażenie idealnych placków ziemniaczanych. Zapomnij o tłuszczu przelewającym się na jedną stronę po pochyłym dnie. Patelnie tytanowe mają 25 lat gwarancji na zachowanie płaskiego dna – placki ziemniaczane możesz smażyć na całej ich powierzchni i każdy zarumieni się w równym stopniu.

Jak rozpoznać, że patelnia jest już dobrze rozgrzana? Ciasto na placki po przełożeniu na patelnię powinno od razu zacząć się ścinać. Nie może jednak rumienić się zbyt szybko, bo placki spalą się, ale pozostaną surowe w środku. Obserwuj je i reguluj temperaturę na bieżąco.

Jeśli korzystasz z naczynia typu patelnia kwadratowa z grubym dnem, możesz wlać na nią niewielką ilość tłuszczu – najlepiej oleju roślinnego – a placki i tak wysmażą się i nie będą przywierać do dna. Pamiętaj, że jeśli dodasz do ciasta pół łyżki spirytusu, wchłonie ono mniej tłuszczu podczas smażenia, podobnie jak faworki czy pączki. Na specjalnych naczyniach typu patelnia beztłuszczowa można smażyć placki nawet zupełnie bez użycia oleju czy masła.

Placki ziemniaczane będą chrupiące, jeśli damy im czas. Smaż je na dobrze rozgrzanym tłuszczu, ale nie takim, który je spali. Przewróć na drugą stronę, gdy cały placek się zarumieni. Po wysmażeniu z obu stron odsącz placki na ręczniku papierowym. Nie układaj ich jeden na drugim, bo stracą swoją chrupkość.

***

Nie daj się skusić mieszankom z torebki ani sklepowym gotowcom. Przygotowanie prawdziwych placków ziemniaczanych w domu jest naprawdę proste. Wystarczy pamiętać o doborze właściwych składników i odpowiednim rozgrzaniu patelni z grubym dnem. Później zostanie Ci tylko zdecydować, czy podać placki w wersji na słono, czy na słodko. Ale tę decyzję musisz już podjąć sam.

 

Polecane przepisy

Kategorie